top of pagePlastik hem yaygın olarak kullanılır hem de yüksek oranda geri dönüştürülebilir. Diğerlerinin yanı sıra su şişeleri, alışveriş poşetleri ve yiyecek kapları gibi birçok plastik türü geri dönüşüm için uygundur. Plastik geri dönüşüm, tek kullanımlık ürünleri, doğal olarak parçalanmalarının yüzlerce yıl alacağı çöplüklerden uzak tutmaya yardımcı olur. Ancak, cam ve metal gibi diğer malzemelerin aksine, geri dönüştürülmüş plastikler geri dönüşümden sonra sürekli olarak aynı amaca hizmet edemezler.


Yeni bir çalışma, plastik kirliliğini geri dönüşümle sona erdirme çabalarının insanları ve çevreyi zehirli kimyasallarla dolu bırakabileceğini buldu.

Her bir geri dönüştürülmüş plastik parçası, potansiyel bir çevresel tehdidi temsil eder.

Çoğu plastik ürün, esneklik veya yapışmaz özellikler gibi plastiğe istenen özellikleri vermek için eklenen toksik kimyasallar içerir. Plastiğin eritilmesi ve geri dönüştürülmesi işleminde ortaya çıkan bu toksinler - endokrin bozuculardan kansere neden olan kimyasallara kadar her şey - sanayi bölgesi yakınında insan, bitki ve hayvan yaşamına zarar verebilir.

Plastiği eritmek için gereken ısı aynı zamanda küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon emisyonları üretir.


Plastik tehlikeli bir madde olarak sınıflandırılmadığından geri dönüşümü uluslararası mevzuata girmemekte ve bu sorunu çözme çabalarını zorlaştırmaktadır.


Plastik geri dönüşümünün çevreye zarar vermesine neden olan aynı uçucu organik bileşikler, geri dönüştürülmüş plastiklerle temas eden insanlar için sağlık tehditleri de oluşturabilir. Üretim ve geri dönüşüm sürecinin bir parçası olan ve petrolden elde edilen plastik reçine, geri dönüştürülmüş plastik kaplarda saklanan gıdalara etki edebilir. Kullanıcıların tükettiği kimyasalların miktarı, plastiğin türüne ve sıcaklık ve plastiğin yaşı gibi diğer faktörlere bağlı olarak artabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, geri dönüştürülmüş plastikleri büyük bir sağlık tehdidi olarak belirtmese de, plastik üreticileri, gıda kapları ve ambalajları üretirken, eğer varsa, geri dönüştürülmüş plastiğin yalnızca küçük bir bölümünü kullanır.


Geri dönüşümden sonra, plastik genellikle başka bir geri dönüşüm turu için uygun değildir. Bu, daha az kullanışlı bir ürün olarak ikincil bir kullanım görmüş olmasına rağmen, çöplükte bittiği anlamına gelir. Geri dönüşüm süreci basitçe geciktirir ve üreticilerin yeni plastikler için aynı talebi vardır.


.

bottom of page